ПАМ'ЯТКА щодо захисту населення у разі виникнення аварій на хімічно-небезпечних об’єктах та транспорті.

Дата: 11.07.2022 10:54

АМІАК (NH3) - безбарвний газ з різким задушливим запахом нашатирного спирту. Випари аміаку підіймаються у атмосферу і розсіюються, оскільки він легший за повітря. Однак, при підвищеній вологості може і стелитись на поверхні землі.

При аваріях з викидом аміаку необхідно:

• сховатись у заглиблене приміщення;
  • одягнути протигаз або респіратор із фільтром для захисту від аміаку;
  • одягнути пов’язку, змочену слабким розчином лимонної чи оцтової кислоти;
  • не користуватись відкритим вогнем, оскільки при змішуванні аміаку з повітрям може утворитись вибухонебезпечна суміш.

У разі отруєння чи вдихання:

• ротову порожнину та ніс прополощіть розчином лимонної чи оцтової кислоти;
  • подихайте над теплою водяною банею;
  • випийте тепле молоко;
  • у разі наявності опіків необхідно промити місце ураження проточною водою і за можливості накласти примочки змочені у розчині лимонної чи оцтової кислоти.

ХЛОР (Cl2) - отруйний газ жовтувато-зеленого кольору. У разі витоку накопичується у низинах, оскільки важчий за повітря. При розливі - димить.

При аваріях з викидом хлору необхідно:

• одягнути протигаз або респіратор із фільтром для захисту від хлору або захистить органи дихання пов’язкою, змоченою розчином харчової соди або води;
  • намагайтесь уникати низин, долин, рекомендовано піднятись на пагорби, поверхи (вище третього).

У разі отруєння чи проковтування хлорвмісних речовин:

• необхідно промити шлунок або викликати блювоту після рясного пиття;
  • прийняти кілька таблеток активованого вугілля;
  • у разі пошкодження очей - промийте їх великою кількістю води;
  • прополощіть ротову порожнину та ніс содовим розчином;
  • у разі наявності кашлю - зробіть інгаляції з додаванням харчової соди.

СІРЧАНА КИСЛОТА - безбарвна рідина з характерним запахом сірки. Дуже їдка.
СОЛЯНА КИСЛОТА - безбарвна рідина, має різкий запах та димить при взаємодії з повітрям.

При аваріях з виливом сірчаної (соляної) кислот:

• захистити органи дихання: одягнути протигаз або респіратор із фільтром для захисту від кислот, або пов’язкою, змоченою розчином харчової соди або води;

У разі взаємодії з кислотою:

• при потраплянні на шкіру - спричиняє опіки;
  • при вдиханні - опіки слизових;
  • використовувати пов’язку, змочену у розчині харчової соди;
  • у разі потрапляння всередину – рекомендовано викликати блювоту;
  • провести полоскання порожнин рота та носа розчином харчової соди.